مطالب

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

راهنمای انتخاب مناسب گیت کنترل تردد

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد ؛ سیستم اتوماسیون حراست هر سازمانی دارای دو بخش فیزیکی و نرم افزاری است که در این مقاله توضیح داده شده است.

 

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد ؛ تعریف اولیه

گیت کنترل تردد ، دروازه ای است که وظیفه حراست و نگهبانی , نظم و امنیت را انجام می دهد. و در بدو ورود افراد، اهمیت نظم در سازمان تحت مدیریت شما را به ارباب رجوع و پرسنل یادآوری می کند.به محل ورود و خروج افراد که از یک مکان مشخص تردد میکنند دروازه میگویند.

واژه دروازه به زبان انگلیسی به معنی Gate میباشد. گیت های کنترل تردد به منظور حفظ امنیت و ایمنی افراد یک مجموعه یا سازمان ساخته میشود.

به عنوان مثال فرودگاه ها و ورزشگاه های بزرگ کشور به دلیل اینکه تعداد بسیار بالایی از جمعیت از یک نقطه عبور میکند، لازم است از گیت های تمام قد فرودگاهی یا گیت ورزشگاهی که بلندی آن بیش از 2 متر است نصب و راه اندازی شود.

یا به عنوان مثال اگر افرادی به صورت پی در پی از مسیری باید عبور کنند که شناسایی و ثبت ورود و خروج آنها مهم است حتما باید از گیت ورزشی یا گیت مترویی استفاده شود.

 

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد ؛ مزایای گیت کنترل تردد:

گیت کنترل تردد از چند جنبه مزایایی دارد که به شرح زیر می باشد:
ایجاد امنیت: اساس کار گیت های کنترل تردد مسئله امنیت آن است. گیت های کنترل تردد با طراحی خاصی که دارند باعث میشوند تا افراد را به سمت دیگری هدایت کنند.

این هدایت باعث میشود تا نیرو های امنیتی سازمان یا مجموعه به راحتی بتوانند افراد را زیر نظر بگیرند و دید نسبتا بهتری به آن بخش داشته باشند.
نظم:

مدیریت متمرکز: کنترل تردد افراد باید به صورت تک به تک انجام شود تا علاوه بر احراز هویت فرد و مجوز برای ورود و خروج، بخش حفاظتی مجموعه بتوانند دید نظارتی بهتری به تردد افراد داشته باشند.

به عنوان مثال در حمل و نقل عمومی مانند مترو، ایستگاه اتوبوس و … پس از عبور از گیت، فرد باید مبلغ مشخصی را پرداخت نماید
ورود اختصاصی افراد: یکی دیگر از مزیت های گیت کنترل تردد، ادغام شدن سیستم تردد افراد با سیستم کنترل دسترسی است. گیت ها میتوانند از ورود افراد غیر مجاز جلوگیری به عمل آورد.

به این صورت که پس از قرار گیری فرد در پشت گیت، پس از تایید مجوز از دستگاه های کنترل دسترسی که توسط سامانه هوشمند ماداکتو طراحی و ساخته شده است، امکان ورود را به افراد مجاز میدهد و از ورود افراد غیر مجاز که در دستگاه های کنترل دسترسی ثبت نشده اند ممانعت میکند.

با استفاده از این قابلیت، ،اهداف مدیران سازمان را جهت ایجاد نظم در مجموعه و نظارت بر ترددهای پرسنل و ارباب رجوع محقق می‌کند.

شمارش افراد:

در بعضی از مراکز ممکن است احراز هویت در جای دیگر تعریف شده باشد و پس از ورود به آن مکان، افراد از گیت عبور کنند.

طبیعتا در این سناریو، احراز هویت افراد به صورت مجدد بی فایده است و موجب اتلاف زمان پرسنل میشود.

از این رو میتوان گیت ها را به گونه ای تنظیم کرد که عمل احراز هویت را انجام ندهد ولی فقط تعداد افرادی که از آنجا عبور کرده اند مشخص شود.

به عنوان مثال برای ورود به شهر بازی ممکن است از گیت شهربازی بدون هیچگونه احراز هویتی ورود کنید ولی گیت کنترل تردد تعداد افراد حاضر در شهربازی را با استفاده از نرم افزار به مدیریت مجموعه نشان میدهد.

 

همه ویژگی های گیت کنترل تردد

پس متوجه شدیم تا گیت های کنترل تردد راما سیستم علاوه بر نظم دهی به ورود و خروج افراد، امکان تجهیز دستگاه های کنترل تردد را دارا میباشد و میتوان با استفاده از سیستم های احراز هویت نظیر تگ های RFID، تگ های مچبندی ، تگ دستبند، اثر انگشت ، تشخیص چهره و رمز عبور میتوان مجموعه کاملی از سیستم های احراز هویت را برای کنترل تردد افراد ایجاد کرد.

صحت عبور افراد: در بعضی از مراکز نیز ، افراد روی ریدر کارت و اثر انگشت گیت کنترل تردد احراز هویت را انجام می دهند اما عمدا یا سهوا از گیت تردد عبور نمی نمایند.

لذا نصب این نوع سنسور در بدنه گیت موجب می شود تا فرد مجبور گردد از باله گیت تردد نموده و سنسور انتهایی گیت فرد را شناسایی نماید سپس لاگ تردد ورود یا خروج نفر در نرم افزار ثبت گردد.

مدلهای مختلف گیت کنترل تردد :
گیت تردد سه شاخه یا سه میله

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

گیت تردد سه میله می تواند به عنوان گیت اصلی کنترل در درب های ورودی و خروجی استفاده شود. گیت های میله ای می توانند به برقراری نظم و امنیت هنگام ورود و خروج افراد در ساختمان های صنعتی، ادارات، مجموعه های ورزشی و مکان های پر تردد کمک بسیاری بکنند.

عملکرد گیت کنترل تردد سه شاخه طوری است که میزان شلوغی نمی تواند تأثیری در کارآیی آن داشته باشد.

این نوع گیت با کمک دستگاه‌ کارتی، دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و یا دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره، یک سیستم کامل امنیت فیزیکی را تشکیل می دهد.

این گیت ها قابلیت اتصال به سازمان هایی مانند مراکز آتشنشانی و پلیس را دارند تا در مواقع بحرانی مانع خروج افراد از ساختمان نشوند.

حالت بازدارنده ۳ شاخه گیت میله ای، تنها با فشار پا به شاخه بالایی اجازه عبور افراد را می‌دهد و وقتی شاخه اول پایین می آید، شاخه بعدی به سمت بالا حرکت می کند تا مانع ورود فرد دوم شود.

البته این نوع گیت کنترل تردد باید توسط کارکنان حراست تحت نظارت قرار گیرد، چراکه فرد به راحتی می‌تواند از بالای آن عبور کند.

گیت کنترل تردد شیشه ای سریع

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

پایه های گیت شیشه ای معمولا از جنس مواد سخت مانند فلز آهن است تا در جای خود ثابت بماند.

درهای آن نیز از شیشه ساخته می شود تا به راحتی باز و بسته شود و نمای زیبایی هم داشته باشد.

نحوه قرار‌گیری در های شیشه ای بصورت خطی بوده که به وسیله موتور های متحرک باز و بسته می‌شود.

گیت تردد شیشه ای را می توان به صورت خطی کنار یکدیگر قرار داد تا مسیر بزرگی برای تردد افراد بوجود آورد.

این گیت ها گزینه مناسبی برای کنترل افراد در مکان هایی مثل ایستگاه های مترو، قطار و فرودگاه ها هستند و بیشتر برای جنبه نظم دهی کاربرد دارند و نه مسائل امنیتی.

گیت کنترل تردد امنیتی یا تمام قد

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

این نوع از گیت کنترل برای مسائل امنیتی کاربرد دارد. ساختار آن به گونه ای است که همه قسمت ورودی و خروجی را پوشش کامل می دهد.

همچنین از مواد بسیار مقاوم ساخته شده است و به هیچ وجه افراد نمی توانند از بالا یا کناره های آن عبور کنند. در هر بار باز شدن درب گیت تردد امنیتی، فقط یک نفر می تواند وارد آن شود.

این گیت ها معمولاً دارای ۳ باله هستند که وقتی یک نفر در داخل یکی از باله ها قرار می گیرد، نفر بعدی نمی تواند جابجا شود.با توجه به کارکرد امنیتی که این گیت ها دارند، استفاده از دستگاه حضور و غیاب کارتی، حضور و غیاب اثر انگشتی و یا دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره در آنها ضروری به نظر می رسد.

این گیت نفر رو به واسطه ساختاری که دارد، بیشتر در اماکن نظامی، امنیتی، سفارت خانه ها و هر مکان دیگری که به سطوح بالای امنیت نیاز داشته باشد، استفاده میشود.

همچنین قیمت گیت کنترل تردد تمام قد در مقایسه با سایر گیت ها زیاد و سرعت عبور مرور در آنها پایین است.

گیت کنترل تردد باله ای یا لوله ای

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

 

ساختار و نحوه کارکرد این گیت کنترل تردد شبیه به گیت های شیشه ای سریع است؛ با این تفاوت که در این نوع درب ها به سمت جلو باز می شوند و فضای بیشتری برای تردد ایجاد میشود.

در مکان هایی مثل فرودگاه ها و فروشگا های زنجیره ای که تردد چرخ دستی و کالسکه زیاد است، می توان از گیت کنترل تردد باله ایبه تنهایی و یا در کنار سایر گیت ها استفاده کرد.

باله های این گیت ها را می توان از جنس شیشه برای مکان های عمومی و تفریحی، و یا از جنس فلز برای مکان های صنعتی، طراحی کرد.

 

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد ؛ گیت کنترل تردد گردان

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

گیت کنترل تردد گردان با توجه به ساختار و زیبایی ظاهری که دارد، توجه مشتریان زیادی را به خود جلب می کند.

مواد تشکیل دهنده آنها معمولا از جنس فلز خاص و شیشه می‌باشد که دارای یک میله مرکزی بوده و سه باله با زاویه ۱۲۰ درجه نسبت به یکدیگر، به میله مرکزی متصل هستند.

هنگامی که فرد در داخل محور قرار می گیرد، با نیرویی که به باله ها وارد می کند باله ها را به حرکت در آورده و از یک طرف به طرف دیگر هدایت می شود.

این گیت تردد هم مانند بعضی از گیت ها، فقط از لحاظ نظم دهی کاربرد دارد و از نظر ایجاد امنیت، به مراتب کاربرد کمتری دارد.

در واقع زیبایی ظاهری گیت گردان باعث می شود تا در بسیاری از شرکت‌ها و سازمان ها از این گیت استفاده شود.

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد ؛ گیت تردد کشویی پره ای

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

این نوع از پایه های فلزی محکم و درب های شیشه ای ساخته می‌شود. جهت حرکت درب ها از بالا به پایین و بالعکس می باشد.

وقتی این درب ها به سمت پایین حرکت میکنند، به فرد اجازه عبور داده می شود و بازگشت آنها به حالت اولیه مانع از تردد فرد می شود.

از گیت کنترل تردد کشویی می توان در فرودگاه ها، ادارات و مکان های پر رفت آمد استفاده کرد.

راما سیستم ارائه دهنده انواع گیت کنترل تردد در ایران تماس با 28426

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *