مطالب

آشنایی با Firmware دستگاه ها

آشنایی با Firmware دستگاه ها

از firmware می توان به عنوان ترکیبی از نرم افزار و سخت افزار یاد کرد. Firmware ترکیبی از کدهای برنامه ، حافظه دائمی سیستم و داده هایی است که درون آنها ذخیره شده اند. برای مثال شما در تجهیزاتی مثل سیستم های مداربسته NVR,DVR,IP Camera , مودم ها ، چراغ های راهنما ، کنترل تلویزیون ، ساعت های دیجیتال ، تجهیزات جانبی کامپیوتر و بسیاری از دوربین های عکاسی ازFirmware استفاده می کنید.در ادامه مطلب با راما سیستم همراه باشید.

در واقع این Firmware است که امکان کنترل کردن دستگاه را برای شما میسر می کند. از Firmware می توان به عنوان یک سیستم عامل لایه پایین هم نام برد چرا که می تواند رابط بین شما و سخت افزار باشد. اما نکته اینجاست که سیستم عامل ها معمولا در حافظه RAM سیستم یا در حافظه ای مثل هارد دیسک نگهداری می شوند اما Firmware ها در حافظه Read Only Memory یا ROM سیستم نگهداری می شوند و تقریبا فقط خواندنی هستند.کمپانی تولید کننده تجهیزات کامپیوتری ، در بدو ایجاد کردن سخت افزار مورد نظر Firmware آن را نیز بر روی آن نصب می کند.اگر شما کمی با کامپیوترها سر و کار داشته باشید باید بدانید که BIOS سیستم شما در واقع یک نوع Firmware است زیرا هم در حافظه دائمی سیستم شما یعنی ROM قرار گرفته است و هم امکان اعمال یک سری کنترل های اولیه را بر روی سخت افزار به شما می دهد و از طرفی شما نمی توانید تغییر چندانی بر روی ساختار BIOS ایجاد کنید. البته کامپیوترهای امروزی دیگر از BIOS استفاده نمی کنند و EFI و UEFI جایگزین BIOS شده اند که آنها نیز نوعی Firmware هستند. البته دقت کنید که تجهیزات دیگری در کامپیوتر هستند که برای خودشان Firmware دارند ، کارت های شبکه ، کارت های گرافیکی ، کنترلرهای RAID ، هارد درایو ها ، حافظه های Flash ، هارد های SSD ، کارت های صدا ، مودم های ADSL و روترها همه و همه دارای Firmware هستند. بعضا دیده شده که از Firmware به اشتباه با عنوان میان افزار در ترجمه ها استفاده می شود. میان افزار یا Middleware در واقع یک متد و یک واسط برنامه نویسی است و هیچ ارتباطی به سخت افزار ندارد. دستگاه های اکسس پوینت خانگی شما که بعضا آنها را به عنوان مودم ADSL می شناسیم ، دستگاه های روتر خانگی ، سرورهای فیزیکی ، همگی دارای Firmware هستند و بعضاً شرکت سازنده امکان بروز رسانی آنها را با بسته های جدیدی ازFirmware می دهد. بدیهی است با بروز رسانی Firmware دستگاه ، امکانات جدیدتری به آن اضافه خواهد شد.شاید در نصب سیستم های مداربسته نیز با میان افزار و یا Firmware برخورد کرده باشید.این میان افزار ها توسط سازنده های آنها تهیه گردیده که در هر نسخه علاوه بر رفع مشکلات موجود در نسخه قبل،امکانات دیگر در دستگاه و یا دوربین دیجیتال اضافه می گردد.
برای آپدیت کردن Firmwareدر سیستم ها چندین راه وجود دارد :
آپدیت کردن دستگاه با استفاده از فلش مموری
آپدیت کردن دستگاه از طریق بستر شبکه با استفاده از نرم افزارهای مخصوص که توسط سازنده دستگاه تولید می شود
آپدیت کردن از طریق یک دستگاه مرکزی مانند آپدیت تمامی دوربین های متصل به NVR
آپدیت آنلاین از طریق ارتباط اینترنت
پیشنهاد می شود به محض ارائه نسخه Firmware جدید توسط سازنده دستگاه و دوربین دیجیتال خود را آپدیت نمایید تا از امکانات موجود در نسخه جدید و سرعت بهینه تر نسبت به نسخه قدیمی و همچنین کیفیت بهتر بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *