مطالب

آشنایی با انواع اسکنر اثر انگشت

آشنایی با انواع اسکنر اثر انگشت

اسکنر اثر انگشت

دستگاه اسکنر اثر انگشت به عنوان یک دستگاه امنیتی برای تعیین هویت افراد بکار برده میشود که در چند سال اخیر با سرعت بسیار زیادی فراگیر شده است. با توجه به اینکه اثر انگشت هر فرد منحصر به فرد بوده، استفاده این نوع اسکنرها در موارد امنیتی برای ثبت کارت های شناسایی، ثبت اسناد رسمی، رایانه ها، دستگاه های حضور غیاب و … بسیار کارگشا خواهد بود.

انواع اسکنر اثر انگشت

اسکنر اثر انگشت اولتراسونیک

یکی از مدرن ترین مدل ها از اسکنرهای اثر انگشت در بازار، اسکنر اولتراسونیک می باشد. این نوع اسکنر دارای قابلیت های بسیار زیادی است. پیشرفت فناوری از دو بعدی به سه بعدی برای اسکن اثر انگشت یکی از قابلیت هایی بوده که موجب استقبال از این نوع اسکنر نسبت به دیگر اسکنرهای قدیمی شده است. دقت بالای اسکن یکی از ویژگی های اصلی در مدل اولتراسونیک می باشد. در این مدل نیاز به لمس و نزدیکی دست و اسکنر نبوده و با فاصله نیز می توان اسکن را انجام داد. بدین ترتیب در مواردی که امکان لمس نبوده، استفاده از این مدل می تواند بسیار کاربردی باشد.

اسکنر اثر انگشت خازنی

اسکنر اثر انگشت خازنی یکی از پر کاربرد ترین مدل های موجود در بازار میباشد. خازن این قابلیت را دارد که پستی و بلندی های پوست را به خوبی و با دقت بالا تشخیص می دهد. بدین ترتیب تصویری دو بعدی از اثر انگشت هر فرد تهیه می کند. برای اینکه بتوان به راحتی اسکن کرد، می بایست دست کاملا تمیز و خشک باشد، زیرا وجود هر نوع کثیفی و یا رطوبت موجب اختلال در این حسگر میشود.

اسکنر اثر انگشت نوری

این مدل از اسکنرهای اثر انگشت با استفاده از نوری که ساطع می کند، پستی و بلندی های روی پوست را تشخیص داده و تصویر اثر انگشت را ذخیره می کند. این مدل کارکردی مشابه با دستگاه کپی دارد. با توجه به این ویژگی ها در مورد اسکنر اثر انگشت نوری می توان گفت که امنیت در این اسکنر کمتر از دیگر اسکنر های موجود در بازار است که می توان به راحتی آن را دور زد. با این حال این امر باعث می شود نتوان بر روی امنیت اسکنر انگشت نوری حساب باز کرد.

موارد استفاده از اسکنر اثر انگشت

اثر انگشت در دستگاه حضور و غیاب

امروزه این تکنولوژی در دستگاه حضور غیاب رشد چشمگیری داشته است اما دستگاه های قدیمی تر شناسایی هویت نظیر کارت و رمز به دلیل پایین بودن قیمت در جاهایی مورد استفاده قرار میگیرد. این سیستم به دلیل پایین بودن امنیت نا امن میباشد اما با ورود فناوری تشخیص هویت اثر انگشت این مشکل به راحتی حل شده است. استفاده از این فناوری مدرن در دستگاه حضوروغیاب این امکان را فراهم نموده که بتوان به سرعت با محصولات امنیتی سازگار شد. در حال حاظر تشخیص اثر انگشت یکی از روش های مطمئن جهت شناسایی هویت افراد میباشد.

اسکنر اثر انگشت گوشی

یکی از کاربردهای اصلی اسکنرهای اثر انگشت، در گوشی های هوشمند است که کاربر بدون وارد کردن رمز عبور یا الگو صفحه نمایش گوشی خود را با اثر انگشت باز میکند. امروزه این فناوری در بسیاری از گوشی ها و تبلت ها مشاهده میشود و هر کاربر مشخصات انگشت خود را به عنوان قفل گشا در دستگاه ذخیره میکند. این قابلیت از اصلی ترین کاربردهای حسگر انگشت گوشی های هوشمند به شمار میرود.

اسکنر اثر انگشت در کامپیوتر

برخی از کامپیوترها و لپ تاپ ها مجهز به حسگر اثر انگشت هستند که نوک انگشت یک شخص را برای تعیین هویت برای باز کردن صفحه و ویندوز، اسکن می‌کند.البته در نظر داشته باشید کامپیوترها به میزان گستردگی گوشی های هوشمند نیستند.

راما سیستم ارائه دهنده انواع اسکنر های اثرانگشت  برندهای سوپریما ویردی فوترونیک و …در ایران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 7 =