مطالب

آشنایی با دوربین مداربسته و اجزای آن

آشنایی با دوربین مداربسته و انواع مدلها

اجزای دوربین مداربسته و طبقه بندی‌ آنها
اگر بخواهید یک دوربین مداربسته خوب بخرید باید مانند بسیار دیگر از محصولات صنعتی اجزا تشکیل دهنده آن را بشناسید. در این مطلب شما با اجزای یک دوربین مداربسته آشنا می‌شوید و در می‌یابید که کیفیت هر یک از این اجزا در کارکرد کلی دوربین مداربسته شما چه تأثیری می‌گذارد.
اجزای دوربین مداربسته
لنز
ICR
IR Cut
سنسور
پردازنده
برد
مدارتغذیه
کابل
IR مادون قرمز
برخی از قطعات جانبی که موارد استفاده کمتری در دوربین‌ها دارند و باعث افزایش قیمت هستند:
آنتن wifi
speaker
Heater
Microphone
Housing
دوربین ها براساس Housing یا شکل ظاهری بدنه
دام (DOME ) : معنای لغوی دام، گنبد است که وجه تسمیه آن دقیقا بدلیل شکل ظاهری این دوربین است. این دسته از دوربین‌های مداربسته در جایی که لنز دوربین قرار می‌گیرد قطعه‌ای کروی شکل دارند گاهی این قطعه ثابت است و گاهی متحرک. در مدل‌هایی برای محافظت از لنز دوربین قطعه دام یا گنبدی شکل دوربین مداربسته یک شیشه بسیار مقاوم در برابر ضربه است. بیشتر دوربین‌های متحرک امروزی از انواع دام‌اند که در اصطلاح به آنها اسپیددام یا PTZ می‌گویند.
IR یا دید در شب به وسیله نور مادون قرمز محدودتر و مقاومت بدنه کمتر نسبت به مدل‌های بولت موجب شده که مدل‌های دام غالبا برای فضای داخلی و مسقف استفاده شوند.
میزان IR دوربین‌های دام معمولا حدود ۳۰-۲۰ متر است و در صورت نیاز به IR بالاتر می‌توان از پروژکتور در کنار دوربین استفاده کرد.
دلیل استفاده پروژه کاران از مدل دوربین‌های سقفی:
شکیل بودن به لحاظ ظاهری.
دشوار بودن امکان دسترسی به دوربین جهت کندن و غیر فعال سازی دوربین به دلیل نحوه نصب آن که عمدتا بصورت سقفی است.
تشخیص زاویه دید دوربین از فاصله زیاد توسط بیننده مشکل است.
بالت (Bullet): معنای تحت الفظی آن گلوله است که بدلیل شباهت ظاهری آن به این شکل نامگذاری شده است. اسکلت بولت‌ها فلزی و دارای استاندارد IP۶۶ است به همین دلیل در اکثر مواقع برای نصب در فضاهای باز بدون هر گونه محافظی از این مدل دوربین استفاده می شوند.
البته در نظر داشته باشید IP۶۶ بودن به معنای غوطه‌ور کردن دوربین در آب نیست. بالت‌ها دارای IRهای به مراتب بالاتری هستند.
تورت (Turret ): تفاوت تورت با دام مربوط به هوزینگ آنهاست که تورت ها هوزینگ شیشه ای ندارند. دوربین های تورت مشابه دوربین های دام جهت نصب در محیط های داخلی گزینه مناسبی هستند.
حجم بسیار کوچک دوربین‌های تورت آنها را به بهترین گزینه برای نصب در فضای داخلی شرکت‌ها آسانسورها و محیط‌های کوچک تبدیل می‌کند.
باکس (Box) : معنای لغوی باکس جعبه است. دوربین های باکس به شکل مستطیلی هستند و همین تشابه موجب نامگذاری آن شده است. دوربین‌های باکس یک اسم دیگر هم دارند و در بازار به دوربین مداربسته صنعتی شناخته می‌شود.
این دوربین‌ها قابلیت نصب لنزهای جداگانه دارند و می‌توانند فکوس‌های متفاوتی را برای تصویربرداری به وجود آورند. باکس‌ها معمولا ضد آب نیستند و داخل کاور قرار می‌گیرند.
در انتخاب لنز برای دوربین های box باید به ۲ مشخصه زیر توجه کرد:
نوع پایه لنز
امکان پشتیبانی رزولوشن‌های مختلف
کیوپ (Cube ) :
این مدل از دوربین های مکعبی شکل و برای استفاده در محیط های اداری مناسب‌اند چون بدنه به نسبت ضعیفی دارند. اغلب‌ مدل‌های کیوپ میکروفون داخلی، اسپیکر و SD کارت دارند. دوربین‌های کیوپ معمولا لنز ثابت و زاویه دید بیشتری دارند.
اسپید دام (Speed dome) :
همان طور که در بالا گفتیم نوع متحرک هوزینگ دام به اسپید دام یا PTZ معروف است. شکل ظاهری دوربین‌های PTZ مشابه مدل های دام گنبدی شکل است البته در ابعاد بزرگتر که به صورت سقفی یا دیواری بواسطه پایه اسپید دام نصب می‌شود.
این مدل از دوربین‌ها امکان چرخش ۳۶۰ درجه در راستای افقی و ۱۸۰ درجه در راستای عمودی دارند (pan tilt ).
ZOOM (بزرگنمایی): قدرت بزرگنمایی این دوربین ها به صورت دستی و اتومات ممکن است که طی زوم اپتیکال از طریق فاصله کانونی با حفظ کیفیت تصاویر انجام می شود.
از اسپیددام‌ها برای نظارت بر فضاهای گسترده استفاده می شود مانند سوله ها ، چهار راه ها وجاده‌های شهری و بین شهری و در ارتفاع به نسبه بیشتری نسبت به دیگر انواع دوربین نصب می‌شوند.
پین هول (pin hole ) : دوربین مینیاتوری در ابعادی کوچک است حدود۳تا۵ سانتی‌متر که برای نظارت نامحسوس محیط‌های محدود استفاده می شود.
دوربین‌های پین هول عموما IR ندارند بنابراین برای داشتن تصویر با کیفیت بایست درمحیط‌هایی با شرایط نوری مناسب نصب شود.
اما یک چیز می‌تواند خیال شما را از کیفیت و کارکرد دوربینتان راحت کنند. یعنی شما با دیدن یک پارامتر می‌توانید به این اطمینان برسید که هر مشخصاتی که در هنگام خرید به شما وعده داده شده، برای شما تا مدت مناسبی کار می‌کند.
این پارامتر گارانتی معتبر دوربین مداربسته شماست. گارانتی‌های بالا ۱۵ ماه یعنی این که دوربین شما با هر مشخصاتی بیش از یک سال به راحتی برای شما کار می‌کند حال آن که  برای دوربین‌های خود ۲۵ تا ۳۵ ماه گارانتی را در نظر می‌گیرند برای شما انتخاب بهتری هستند.

راما سیستم عرضه کننده انواع تجهیزات نظارت و کنترل تردد در ایران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *