راما سیستم

راما سیستم


محصولات

آشنایی با کارت های بدون تماس

0


آشنایی با کارت های بدون تماس

منتشر شده در 1402/02/17

کارت های بدون تماس :

کارت های بدون تماس کارت های هوشمندی هستند که بدون نیاز به اتصال دستگاه های کارتخوان قادر به ارسال اطلاعات کارت به صورت ID می باشند. این ID می تواند شامل کد پرسنلی ، پلاک ماشین یا هر رقم دیگری باشد. برای خوانده شدن اطلاعات کارت نیاز به یک انرژی خارجی است که این انرژی از دستگاه های کارتخوان تامین می گردد.

ساختار کارت های بدون تماس :

کارت های بدون تماس حاوی چندین لایه هستند که اطلاعات چاپی روی لایه اول و آخر بنا به درخواست سازمان ها و شرکت ها صورت می پذیرد که چه اطلاعاتی روی آن چاپ شود اما لایه های میانی شامل یک IC و سیم پیچی است که نقش آنتن را ایفا می کند. ارتباط در کارت های بدون تماس همیشه به صورت یک طرفه است که این عمل توسط دستگاههای کارتخوان انجام می گردد. طریقه خواندن اطلاعات کارت بدین صورت است که انرژی الکتریکی که به صورت موجی از دستگاه کارتخوان ارسال می شود این موج توسط آنتن درون کارت دریافت می گردد و به ولتاژ تبدیل شده سپس اطلاعات ذخیره شده درون IC به دستگاه ارسال می گردد.

انواع کارت های بدون تماس :

از نظر فرکانس کارت های بدون تماس به چند دسته مختلف تقسیم می شوند:

کارت LF

کارت های بدون تماس با فرکانس 125 کیلوهرتز یا Low Frequency

کارت های هوشمند LF با فرکانس پایین به طور عمده در برنامه های شناسایی و کنترل دسترسی استفاده می شود. کارت های LF دارای محدوده خواندن و سرعت ارتباطی کمتر از سایر انواع کارت های هوشمند بدون تماس هستند که در آن یک ID ساده یا کلید شناسایی مورد نیاز است. با توجه به شکل امواج آنها، کارت های LF کمتر تحت تأثیر سایر سیگنال های رادیویی و مواد در محیط مانند آب و فلز قرار می گیرند که باعث می شود آنها در محیط های صنعتی انتخاب مناسبی باشند. انواع مختلف این دسته از کارت ها عبارتند از :

HID Prox , Indalla Prox , Keri Prox , ioProx , EM4102 , HITAG

کارت HF

کارت های بدون تماس با فرکانس 13.56 مگاهرتز یا High Frequency

کارت های 13.56 مگاهرتز کارت های هوشمندی هستند که دارای فرکانس بالایی هستند و فاصله خواندن آنها تا 1 متر است.کارت های HF برای کارت های شناسایی دانشگاه ها ، در کنترل دسترسی و شناسایی ، به عنوان پرداخت های خرده فروشی و در حمل و نقل به عنوان بلیط استفاده می شود. کارت های HF 13.56Mhz تحت استانداردهای ISO / IEC 14443A / B یا ISO / IEC 15693 قرار می گیرند کارت های HF اغلب برای برنامه های کاربردی که نیاز به ارتباط امن و تبادل مقدار زیادی از داده ها بین کارت و ریدر را بر عهده دارند، انتخاب می شوند.

کارت UHF

کارت های بدون تماس با فرکانس 850-960 مگاهرتز یا Ultra High Frequency

UHF از استاندارد EPCglobal Gen2 پیروی می کند و از باند فرکانس 850-960Mhz برای انتقال داده ها و محدوده های بسیار بیشتری نسبت به کارت های LF یا HF استفاده می کند. برچسب ها و تگ های UHF به طور گسترده در انبارداری و ردیابی کالاها مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که کارت های UHF برای برنامه های مکان و ردیابی محبوب تر هستند. میزان اثرپذیری UHF توسط مواد در محیط مانند فلزات و مایعات منفی است و بهترین انتخاب برای برنامه های کاربردی است که نیاز به خواندن طیف طولانی و همزمان تعداد زیادی از برچسب ها را دارند.