مطالب

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص چهره

Advantages of using artificial intelligence in face recognition

تشخیص چهره در دوربین مداربسته، یک برنامه‌ی نرم‌افزاری بیومتریک است که قادر به شناسایی و تایید منحصر به فرد افراد از طریق مقایسه و تحلیل و بررسی الگوها با توجه به چهره و صورت افراد می‌باشد. فناوری‌ای که بیشترین کاربرد را در اهداف امنیتی داشته که همچنین تمایل فزاینده‌ای را در افرادی که از این فناوری استفاده می‌کنند، به وجود آورده است. فناوری تشخیص چهره، توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرده است به این دلیل قدرت زیادی بر محدوده‌ی گسترده‌ای از برنامه‌های اجرای قوانین دارد که از شرکت‌های دیگر بهتر عمل می‌کند.

پیشرفت‌های اخیر در هوش مصنوعی، این اجازه را به شرکت‌های فناوری می‌دهد که پیشنهاد خدمات تشخیص چهره‌ی آنلاین را آغاز کنند. شرکت‌هایی همچون مایکروسافت، آمازون و همچنین Kairos ، Betaface ، BioID ، پیشرو هستند. در نتیجه اکنون بسیاری از ایده‌های جدید می‌توانند توسط فناوری تشخیص چهره به برنامه‌های بازار راه پیداکنند.

شش مورد از مزایای فناوری تشخیص چهره در دوربین مداربسته

مزایای تکنولوژی تشخیص چهره و مضرات آن از مسائل بحث برانگیزی است. از مزایای فناوری تشخیص چهره، امنیت برتر و بهبود در خرده فروشی و انجام اموربانکی و مواردی دیگر است. در این مقاله ما درباره‌ی 6 مورد از مزایای سیستم تشخیص چهره صحبت می‌کنیم.

ما انسان‌ها چهره‌های یکدیگر را با نگاه کردن به صورت‌هایشان تشخیص می‌دهیم نه با اثر انگشت و یا اسکن عنبیه شان. در نتیجه تشخیص چهره، گزینه‌ی بهتری برای دخالت در زندگی و فعالیت‌های روزانه‌ی ماست چرا که تشخیص چهره با این دستگاه به راحتی امکان‌پذیر است.

در نتیجه اکنون بسیاری از ایده‌های جدید می‌توانند توسط فناوری تشخیص چهره به برنامه‌های بازار راه پیدا کنند. در ادامه به شش مورد از مزایای به کارگیری فناوری تشخیص چهره اشاره خواهیم کرد.

1- امنیت عمومی توسعه یافته

طبق گزارشات NBC ، استفاده از این فناوری در میان سازمان‌های اجرای قوانین ایالات متحده‌ی آمریکا، درحال رایج شدن است. شهرهایی مانند لس‌آنجلس، نیویورک و شیکاگوو صدها دولت و سازمان‌های اجرای قانون محلی نیز از این فناوری استفاده می‌کنند. همچنین گمرک و حفاظت از مرز آمریکا ( CBP ) موظف است 97 % از مسافران بین المللی را تا سال 2023 توسط تشخیص چهره چک کنند.

  • اين فناوري در رديابي مجرمين بسیار دقیق عمل می‌کند.
  • تشخيص چهره اين امكان را به پاسگاه‌ها مي‌دهد كه براي حفظ امنيت در فرودگاه‌ها خيلي مزاحم مسافران نشوند.
  • خشونت افراد از توقف ها و جستجوهاي غيرقابل توجيه براي پليس، دردسري هميشگي است و اين جا دقيقا منطقه ايست كه در آن مي‌توان به مزاياي تشخيص چهره پي برد. با تشخيص و تفکیک کردن مظنونين در جمعيت، سيستم.
  • تشخيص چهره به كاهش توقف و همچنين جستجوی شهروندان مطيع قانون كمك مي‌كند . همچنين تنها دانش موجود در سيستم تشخيص چهره، مخصوصا در رابطه با جرايم كوچك، بعنوان عاملي بازدارنده عمل مي‌كند.

2- تشخیص هویت سریع و غیر تهاجمی

از ديگر مزاياي تشخيص چهره، ماهيت پردازش سريع آن مي‌باشد كه نياز به هيچگونه تماس با افراد ندارد. با روش‌هاي رايج تشخيص هويت، افراد بايد رمزعبور، كارت و ديگر مواردي كه اسباب زحمت است را به‌خاطر بياورند و يا همراه خود داشته باشند. با تكنولوژي تشخيص چهره، شركت‌ها مي‌توانند دسترسي به تجهيزات را بدون احتياج به صرف زمان طولاني كنترل كنند. روزي سيستم‌ها قادر خواهند بود هويت افراد را بدون توقفشان تشخيص داده و بررسي كنند.

برنامه‌هاي كاربردي در امنيت فيزيكي محدود نيستند اما امنيت سايبري را نيز به خوبي در بر مي‌گيرند . شركت‌ها مي‌توانند از تكنولوژي تشخيص چهره بعنوان جايگزيني براي رمزهاي ورود جهت دسترسي به كامپيوترها استفاده كنند. براي مثال iphone  هاي جديد براي بازگشايي قفل صفحات از اين تكنولوژي استفاده كرده است. در كنار تمام توضيحاتي كه داده شد ، بايد يادآوري كنم به سختي مي‌توان سسيستم تشخيص چهره را فريب داد . همچنين اين سيستم قادر است عكس‌هاي بي‌حركت كه براي تشخيص هويت استفاده ميشود را شناسايي كند و روش‌‌هاي سرقت را تشخيص دهد.

3- مزاياي استفاده از فناوري تشخيص چهره در امور بانكي

با وجود تمام تخمين‌هاي امنيتي كه توسط سازمان‌هاي مالي در سرتاسر جهان زده شده است، هنوز كلاهبرداري از بانك‌ها مسئله‌اي تكراريست. با توجه به اين موضوع كه بانك‌ها در استفاده از رمز عبور( رمزعبور يك مرتبه‌اي ) در دسترسي به حساب‌ها و يا اجازه‌ي انتقال پيچيده شده‌اند، به این نتیجه می‌رسیم كه بانك هنوز جاي پيشرفت دارد. يكي از راه حل‌هاي ممكن تشخيص بيومتريك از طريق فناوري سیستم تشخيص چهره است.

به‌جاي اين رمزعبورهايي كه فقط يكبار اجازه‌ي واردكردن آن ‌را داريد اگر با نگاه كردن به كامپيوتر يا گوشي هوشمندتون بتوانيد اجازه‌ي معامله‌اي را صادر كنيد، چه اتفاقي مي‌افتد؟

انجام آنلاين بيومتريك اموربانكي از ديگر مزاياي تشخيص چهره است. توسط تشخيص چهره ديگر رمزي وجود نخواهد داشت كه هكرها آن‌را به خطر بيندازند. حتي اگر هكرها تصوير پايگاه داده شما را نيز بدزدند، بازهم فايده اي ندارد. تشخيص زنده بودن تصوير، از استفاده‌ي افراد با هدف جعل هويت جلوگيري مي‌كند. همچنين شعب فيزيكي بانك‌ها و دستگاه‌هاي عابربانك نيز مي‌توانند از اين تكنولوژي استفاده كنند .

4- مزاياي تشخيص چهره در خرده فروشي

در حالیکه تعداد روز افزونی از مشتریان بصورت آنلاین خرید می‌کنند، هنوز هم تعداد قابل توجهی بصورت فیزیکی از مغازه‌ها خرید دارند. در حالیکه تعداد روز افزونی از مشتریان بصورت آنلاین خرید می‌کنند، هنوز هم تعداد قابل توجهی بصورت فیزیکی از مغازه‌ها خرید دارند.

در این مطلب که موضوع آن ضرورت تمرکز بر تجارت از طریق موبایل است، مفاهیمی جذاب ارائه خواهیم کرد. برای مثال بااینکه رفت و آمدها کم شده است بهای هر ویزیت سه برابر شده است. یک توضیح احتمالی این است که مشتریان انتخاب خود را در سایت انجام می‌دهند اما برای خریدن کالا به فروشگاه مراجعه می‌کنند. همچنین جستجوی کلمه‌ی ( در نزدیکی محل )، دو برابر شده است. یک مزیت تشخیص چهره در خرده فروشی، این است که تجربه‌ی خرید را بسیار سریع‌تر و راحت تر می‌کند.

چند مورد از مزایای تشخیص چهره در خرده فروشی عبارتند از :

  • پیشگیری از ضرر و خسارت: دزدی از فروشگاه برای خرده فروشان مسئله‌ای قابل توجه است. تصورکنید وقتی صاحب مغازه وارد می‌شود، جنسی که دزدیده شده است را شناسایی کند. این فناوری راه هایی برای جلوگیری از سوء استفاده ها دارد اما پتانسیل بیشتری برای این‌کار در این سیستم وجود دارد.
  • افزایش وفاداری مشتریان: تصورکنید وقتی وارد مغازه می‌شویم، کیوسکی وجود داشته باشد و مشتریان را تشخیص دهد و جهت مورد نظر را به آن‌ها نشان دهد یا بر اساس خریدهای قبلی به آن‌ها پیشنهاداتی بدهد. تجربه‌های شخصی سازی شده و کارآمدتر ، تکرار خریدها و بازگشت مشتریان را افزایش می‌دهد .

5- مزاياي تشخيص چهره در خرده فروشي

طبقه کارمند در سرتاسر جهان در نوع حضور و غیاب خود گاهی تقلب می‌کنند. که این هنوز از تخلفات رایج در جامعه کاریست. اکثریت قریب به اتفاق پرسنل صادق هستند. با این حال افراد کمی وجود دارند که با مساعدت دوستانشان که از اعضای کارکنان هستند، تقلب کرده و به هدف خود می‌رسند. این تقلب زمانی، تنها مسئله‌ی مضر برای شرکت‌ها نیست بلکه این کارکنان مشارکت کننده نیز در نظم شرکت مشکل ایجاد می‌کنند.

از دیگر مزایای تشخیص چهره این است که به تقلب‌های زمانی خاتمه می‌دهد. در مطلب زیر به شما توضیح می‌دهیم چگونه این امکان پذیر است.

هرکسی باید از دستگاه‌های اسکن صورت عبور کند تا نام او وارد سیستم شود و حضورش ثبت گردد. برای پرداخت حقوق پرسنل تمامی گزارشات از این سیستم تاثیرگذار خواهند بود.

سرعت این روند بالا خواهد بود و کارمندان برای اثبات هویت خود نیاز به استفاده از کارت‌های پلاستیکی نخواهند داشت.

6- تشخیص چهره باعث افزایش دقت دید کامپیوتر می‌شود .

ممکن است تحقیقات تشخیص چهره روزی به کامپیوترها این اجازه را بدهد که هر مدلی را که شبیه به آدم تعبیه شده است را شناسایی کند. در نتیجه شاهد امکانات جدیدی در حضور و غیاب خواهیم بود. توسعه‌ی دید کامپیوترها برای افزایش دوام فناوری‌هایی همچون اتومبیل‌های خودران ضروری و حیاتی است. ما می‌توانیم در آینده از تحقیقات رایانه‌ای و سیستم تشخیص چهره انتظار داشته باشیم که در کنار ایجاد هیجان به موفقیت‌های زیادی نیز دست یابد.

تاثیر مزایای تشخیص چهره را نیز در کسب و کارخود در نظر بگیرید. در این مطلب ما بسیاری از مزیت‌های فناوری تشخیص چهره، سیستم تشخیص چهره‌ی بیومتریک، امنیت توسعه یافته و قابلیت‌هایی دیگر که اموربانکی و حتی خریدهای شما را آسان‌تر میکند را در نظر گرفته ایم و به قطع شامل مزایای بسیاری نیز هست.

راما سیستم عرضه کننده تجهیزات کنترل تردد در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *